Bir Seo çalışmasında, mobil uyumluluk olmazsa olmazdır. çünkü mobil uyumlu web siteleri, diğerlerine göre, arama motorlarında daha üst sıralara yerleşmektedir.
Vaktinizin ve enerjinizin (hatta bir ihtimal paranızın da) önemli bir kısmını vererek nihayetinde mükemmele yakın hale getirdiğiniz bir web siteniz var. Bütün browserlarda istediğiniz şekilde çalışması için optimize ettiniz, kullananların size ulaşabileceği tüm anahtar kelimeleri içeriğe özenle yerleştirdiniz, göze hoş görünmesi için uykusuz geceler geçirdiniz. Artık ziyaretçilerin hiç bir şeyden şikâyet etmeyeceğini, herkesin aradığını bularak sitenizden memnun ayrılacağını umuyorsunuz. Peki masaüstü ve laptop bilgisayar yerine telefondan veya tabletten gelen kullanıcıları hiç düşündünüz mü?

İnternet Siteniz Neden Mobil Uyumlu Olmalı?
Bilgisayarlar ekranlarına göre tasarlanmış bir sayfa, görünüm konusunda mobil cihazlarda güçlük çıkarabilir. Kullanıcılar, sitenizdeki metinleri telefondan veya tabletten okumak için sürekli ekranı yakınlaştırmak zorunda kalabilir, sayfalarda yer alan bağlantılar parmakla tıklamak için fazla minik olduğu için internet sitenizde istediği şeklinde gezinemeyebilir, kötü bir kullanıcı deneyimi yaşadığı için sitenizden ayrılarak rakip internet sitelerine yönlenebilir. Mobil Uyumlu sürüm ise, müsait bir halde kurgulandığı takdirde, bu sorunların önüne geçecektir. Söz konusu site gerek bir e-ticaret sitesi olsun gerek şahsi bir blog sitesi olsun. Ziyaretçi kazanmak, için mobile yatırım yapılmalıdır. En önemli avantajlar;
• Kullanıcının geçireceği süreyi arttırmak
• Profesyonel görünüm
• Google analizlerinde pozitif puan kazanma

Mobil trafiğin önemi gün geçtikçe artmakta ve bu yükselişin artan bir ivmeyle devam etmesi beklenmektedir. Türkiye’de, toplam web sayfası görüntülemelerinin ortalama üçte biri mobil cihazlardan gerçekleşiyor.

Mobil Kullananların Ne Farkı Var?
Google analytics vb. araçlar üzerinden bir internet sitesinin trafiğini incelediğimizde, mobil kullanıcılar ile masaüstü kullananların ayrı tutulduğunu görürüz. Bu kullananların davranışları, sitede geçirdikleri vakit, ziyaret ettikleri sayfalar, hatta siteye ulaşmak için kullandıkları anahtar kelimeler birbirinden çok farklı olabilir. Peki, kimdir bu “mobil kullanıcılar”? Mobil kullanıcılar, sitenizi masaüstünden de ziyaret eden kullanıcılar ile aynı kişiler olabilir.
Ancak mobil üzerinde yapmış oldukları ziyaret tekrar de farklı ele alınmalı, bu ziyaretler için gerçekleştirilecek optimizasyonlar da buna göre değişiklik göstermelidir. Mobil kullanıcıların gereksinimlerini ve bizlerden beklentilerini öngörmek için dikkat etmemiz ihtiyaç duyulan birkaç temel nokta var. Öncelikle, her ne kadar günümüzde bilgisayarlar mobil cihazlara, mobil cihazlar ise masaüstü bilgisayarlara gitgide benzemeye başlamış olsa da aralarında gerek ebat gerek hız gerekse teknoloji bakımından hala pek çok fark mevcut.
13 inç bir dizüstü bilgisyarda muhteşem gözüken sitenizin 4.7 inç bir akıllı telefonda da aynı keyfi ve basit kullanımı sağlamasını beklemeniz pek mümkün değil. Tıklanamayacak kadar minik linkler, okunamayacak boyutlarda yazılmış metinler ve açılamayan yâda açılınca kapanması fazlaca zorluk derecesi yüksek pop-up’lar ziyaretçilerin arkalarına bakmadan kaçmalarına sebep olabilir. Ancak bu aramayı mobil bir cihazdan gerçekleştirdiyse kendisine en yakın mağazaya yetişme ihtimali daha yüksek olabilir.
Dolayısıyla kullanılan anahtar kelimelerin neyi ifade ettiği, masaüstü ve mobilde büyük değişiklikler gösterebilmektedir.

Seo Çalışmlarında Mobil Uyumluluk
Seo’nun temel kaidelerinden birinin kullananların anahtar kelimelerle neyi bulmak istediğini öngörmek olduğunu düşünürsek, bu, mobil optimizasyonun tamamen farklı olabileceği anlamına gelmektedir. Tabii bunun web sitenizin niteliğine ve ziyaretçilerinizin sizden beklentilerine nazaran değiştiğini de eklemeliyiz. Web sitenize gelen ziyaretçilerin mobil cihazlar üzerinden arama yaparken niyetleri farklı olduğu benzer biçimde, içeriğinizi tüketirken davranışları da farklı olabiliyor. Ticarex web sitenizi en iyi ve doğru şekilde mobil uyumlu hale getirir.